Mantorpsryttarna 2010-04-24 |
Klass 1 - Fälttävlan CNC* Preliminär | |||||||||||||
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Premier | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: AnnKristin Karlsson | |||||||||||||
Teknisk delegat: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Maria Bredberg | Ruaha xx | 1 000,00 kr | ||||||||||
Kompislag (2) | Be My Chief xx - Magical Wonder xx | 46,3 | 0 | 64,00 | 0 | 0,0 | 0 | 04:55 | 0 | 0,0 | 46,3 | ||
2 | Tord Westergren | Touch of Lyric xx | 700,00 kr | ||||||||||
Boxholms RK | Thatching - Vision | 46,9 | 0 | 61,90 | 0 | 0,0 | 0 | 04:51 | 0 | 0,0 | 46,9 | ||
3 | Beatrice Edler | Chalk n Talk | |||||||||||
Kompislag (1) | Chabloon - Connaught xx | 52,2 | 0 | 65,00 | 0 | 0,0 | 0 | 05:18 | 0 | 0,0 | 52,2 | ||
4 | Tord Westergren | Useppo | |||||||||||
Boxholms RK | Larino - Mytens | 54,1 | 3 | 67,40 | 3 | 3,0 | 0 | 05:05 | 0 | 0,0 | 57,1 | ||
5 | Klara Sundsvik | Mustang | |||||||||||
Kompislag (2) | Eighty Eight Keys xx - Lambay Boy | 51,5 | 7 | 71,60 | 7 | 7,0 | 0 | 05:06 | 0 | 0,0 | 58,5 | ||
6 | Marika Janson | Sciacca | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Sandro Hit - Surumu xx | 58,1 | 14 | 74,90 | 10 | 14,0 | 0 | 05:39 | 7,6 | 7,6 | 79,7 | ||
7 | Tove Birgersson | Matador | |||||||||||
Kinda RF | Okänd | 60,0 | Ute. | ||||||||||
till toppen |
Klass 2 - Fälttävlan 100 cm Preliminär | |||||||||||||
24 anmälda, 21 startande, 6 placerade | |||||||||||||
Premier | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: AnnKristin Karlsson | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Beatrice Edler | Lt Karisma | 500,00 kr | ||||||||||
Mantorpsryttarna | Löjtnantshjärta - Allos xx | 48,8 | 0 | 56,60 | 0 | 0,0 | 0 | 04:15 | 0,4 | 0,4 | 49,2 | ||
2 | Therese Järn | Caiquiri | 300,00 kr | ||||||||||
Stora Wäsby FRK | Calvados - River Space | 43,5 | 0 | 55,10 | 0 | 0,0 | 0 | 04:32 | 7,2 | 7,2 | 50,7 | ||
3 | Alicia Gallo | Loriens Arwen | 250,00 kr | ||||||||||
Södertälje RK | Okänd | 48,0 | 0 | 60,20 | 0 | 0,0 | 0 | 04:30 | 6,4 | 6,4 | 54,4 | ||
4 | Johanna Bley | Virenque R | 250,00 kr | ||||||||||
(3) | Niveau - Burggraaf | 51,8 | 5 | 66,30 | 1 | 5,0 | 0 | 04:18 | 1,6 | 1,6 | 58,4 | ||
5 | Hanna Pauli | Ella | 250,00 kr | ||||||||||
(3) | Eighty Eight Keys xx - Ambassadeur | 53,3 | 4 | 58,20 | 0 | 4,0 | 0 | 04:22 | 3,2 | 3,2 | 60,5 | ||
6 | Malgorzata Dziurla | Kenyatta xx | 250,00 kr | ||||||||||
Södertälje RK | Lucastown (BG) - Harambee II | 46,5 | 8 | 65,40 | 0 | 8,0 | 0 | 04:29 | 6 | 6,0 | 60,5 | ||
7 | Marie Ryman | Lastrelli | |||||||||||
(5) | Lagerfeld - Lemon (SWB) | 56,3 | 0 | 57,20 | 0 | 0,0 | 0 | 04:30 | 6,4 | 6,4 | 62,7 | ||
8 | Albin Werngren | Caruso | |||||||||||
Örebro FK | Leuthen I - Robin Z | 54,0 | 0 | 65,30 | 0 | 0,0 | 0 | 04:37 | 9,2 | 9,2 | 63,2 | ||
9 | Frida Gustafsson | Ozzy | |||||||||||
Linköpings FK | Goldmine xx - Chapman | 49,5 | 14 | 75,80 | 10 | 14,0 | 0 | 04:14 | 0 | 0,0 | 63,5 | ||
10 | Karin Magnusson | Guldmåne | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Goldmine xx - Alpen Fürst | 50,3 | 0 | 61,40 | 0 | 0,0 | 0 | 04:52 | 15,2 | 15,2 | 65,5 | ||
11 | Malgorzata Dziurla | Enya | |||||||||||
Södertälje RK | Darignon - Diligo xx | 46,5 | 8 | 73,60 | 8 | 8,0 | 0 | 04:43 | 11,6 | 11,6 | 66,1 | ||
12 | Cecilia Dackemyr | Sonata | |||||||||||
Åkerbo R&KS | Wallon - Huzar | 52,5 | 18 | 79,80 | 14 | 18,0 | 0 | 04:15 | 0,4 | 0,4 | 70,9 | ||
13 | Anna Fagrell | Razzmina | |||||||||||
Roslagens R&KK | Electro - Rastell | 60,8 | 4 | 64,60 | 0 | 4,0 | 0 | 04:30 | 6,4 | 6,4 | 71,2 | ||
14 | Hedvig Wik | Bookmaker | |||||||||||
(4) | Arado - Superlative | 61,5 | 5 | 66,30 | 1 | 5,0 | 0 | 04:32 | 7,2 | 7,2 | 73,7 | ||
15 | Alexandra Lampe | Munsboro Hurricane | |||||||||||
Linköpings FK | Okänd - Okänd | 60,8 | 4 | 69,60 | 4 | 4,0 | 0 | 04:47 | 13,2 | 13,2 | 78,0 | ||
16 | Joanna Nielsen | Cantus IV | |||||||||||
Årsta-Runsten | H.2 ej kval. hingst - Coriander | 58,5 | 4 | 62,70 | 0 | 4,0 | 0 | 04:59 | 18 | 18,0 | 80,5 | ||
17 | Ida Gillman | Zebrina | |||||||||||
Askersunds RK | Tabac - Arram | 66,0 | 6 | 67,10 | 2 | 6,0 | 0 | 04:43 | 11,6 | 11,6 | 83,6 | ||
18 | Anna Sindahl | Amica | |||||||||||
(4) | Arpeggio - Ramiro´s Son | 59,3 | 12 | 69,60 | 4 | 12,0 | 0 | 04:52 | 15,2 | 15,2 | 86,5 | ||
19 | Frida Änges | Zamira | |||||||||||
Österåkers SR | Marco Mitras - Ramiro | 61,5 | 6 | 67,40 | 2 | 6,0 | 0 | 05:12 | 23,2 | 23,2 | 90,7 | ||
20 | Sophia Folkesson | Marionette | |||||||||||
Waxholms FRK | Eighty Eight keys xx - Romeo | 49,5 | 19 | 76,10 | 11 | 19,0 | 20 | 05:22 | 27,2 | 47,2 | 115,7 | ||
21 | Sofi Öhlund | Manley | |||||||||||
Avesta Ridklubb | Stanford - Green Forest xx | 48,0 | 58 | 111,50 | 46 | 58,0 | 40 | 05:20 | 26,4 | 66,4 | 172,4 | ||
Mjölby Ridklubb | Okänd - OKÄND | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Livdragonerna | Beach Boy - Jopal | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Stora Wäsby FRK | Legat - Cordon Bleu | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
till toppen |
Klass 3 - Fälttävlan 90 cm Preliminär | |||||||||||||
Fredriksbergs Ridsport | |||||||||||||
50 anmälda, 45 startande, 12 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Marita Lindberg | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Amelie Axen | Udora | |||||||||||
(1) | Londontimes - Grand Cru | 36,0 | 0 | 54,30 | 0 | 0,0 | 0 | 02:51 | 0 | 0,0 | 36,0 | ||
2 | Elin Olsson | Candeloro | |||||||||||
Örebro FK | Cortus - Prince Fair xx | 35,3 | 0 | 58,60 | 0 | 0,0 | 0 | 03:00 | 1,2 | 1,2 | 36,5 | ||
3 | Therese Järn | Hanna Moor | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Blue Grenadier xx - Herkules | 42,0 | 0 | 53,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:03 | 2,4 | 2,4 | 44,4 | ||
4 | Ronja Johansson | Kim af Tollstad (SWB) | |||||||||||
Kompislag (1) | Quite Easy - Thai King xx | 41,3 | 0 | 55,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:05 | 3,2 | 3,2 | 44,5 | ||
5 | Malin Pårs | Chiaretto | |||||||||||
Katrineholms RF | Angard - Imperator | 45,8 | 0 | 58,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:52 | 0 | 0,0 | 45,8 | ||
6 | Hanna Fallgren | Lavella | |||||||||||
(6) | Brandenburger - Opal | 37,5 | 0 | 60,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:18 | 8,4 | 8,4 | 45,9 | ||
7 | Thilo Marahrens | Tracy Racer | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Strong Statement - Sir Tor | 48,8 | 0 | 55,50 | 0 | 0,0 | 0 | 02:49 | 0 | 0,0 | 48,8 | ||
8 | Anna Freskgård | Hazel | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Lasandos - Ballet Prince xx | 44,3 | 0 | 57,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 5,6 | 5,6 | 49,9 | ||
8 | Amelie Axen | Lyjanne | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Lycos - Corisco | 44,3 | 0 | 56,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 5,6 | 5,6 | 49,9 | ||
10 | Gustaf Samuelsson | Sakke | |||||||||||
Åkerbo R&KS | Saigon (ex Swingo) - Magritte | 45,8 | 0 | 58,60 | 0 | 0,0 | 0 | 03:10 | 5,2 | 5,2 | 51,0 | ||
11 | Lina Karlsson | Mondrian E (SWB) | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Comefast xx - Monaco | 47,3 | 4 | 55,40 | 0 | 4,0 | 0 | 02:50 | 0 | 0,0 | 51,3 | ||
12 | Alicia Holmén | Business x | |||||||||||
Plönningeryttarna | Stubin x - Le Grégol x | 45,8 | 0 | 53,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 5,6 | 5,6 | 51,4 | ||
13 | Wenche Marahrens | Athena (SWB) | |||||||||||
Kinda RF | Biggles - Windwurf | 47,3 | 0 | 62,20 | 0 | 0,0 | 0 | 03:15 | 7,2 | 7,2 | 54,5 | ||
14 | Emma Danielsson | Ratima | |||||||||||
Leksands RK | Rilke - Feuerschein I | 54,8 | 0 | 56,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:57 | 0 | 0,0 | 54,8 | ||
15 | Linn Häggquist | Ponette | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Eighty Eight Keys xx - Pontus | 48,0 | 0 | 59,50 | 0 | 0,0 | 0 | 03:16 | 7,6 | 7,6 | 55,6 | ||
16 | Ida Ramström | Acina | |||||||||||
Folkungabygden | Acacio (ex Acagion) - Egerländer | 51,0 | 4 | 58,90 | 0 | 4,0 | 0 | 03:06 | 3,6 | 3,6 | 58,6 | ||
17 | Mathias Gustafsson | Nimbus | |||||||||||
Katrineholms RF | Eighty Eighty Keys - Herkules | 57,0 | 0 | 59,80 | 0 | 0,0 | 0 | 03:06 | 3,6 | 3,6 | 60,6 | ||
18 | Caroline Spaak | Worship | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Marcus Deak xx - White star | 56,3 | 0 | 57,70 | 0 | 0,0 | 0 | 03:09 | 4,8 | 4,8 | 61,1 | ||
19 | Alexandra Nordström | Wind Spirit | |||||||||||
Mantorpsryttarna | 58,5 | 0 | 54,30 | 0 | 0,0 | 0 | 03:04 | 2,8 | 2,8 | 61,3 | |||
20 | Clara Zhong Bergander | Beanca | |||||||||||
(5) | Strong Statement xx - Slieve Dara | 61,5 | 0 | 54,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:01 | 1,6 | 1,6 | 63,1 | ||
21 | Johanna Andmarken | Pacific Star | |||||||||||
(6) | Pablo - Patrice (SWB) | 57,0 | 4 | 56,00 | 0 | 4,0 | 0 | 03:06 | 3,6 | 3,6 | 64,6 | ||
22 | Jennifer Boström | Safir | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Hassles Ult - Carat | 67,5 | 0 | 52,30 | 0 | 0,0 | 0 | 02:53 | 0 | 0,0 | 67,5 | ||
23 | Josefine Höög | Humle | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Racot - Raff | 57,8 | 0 | 66,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:24 | 10,8 | 10,8 | 68,6 | ||
24 | Rebecka Andersson | Doma | |||||||||||
Ekenryttarna | Donniks - Indulis | 69,0 | 0 | 57,90 | 0 | 0,0 | 0 | 02:57 | 0 | 0,0 | 69,0 | ||
25 | Lisa Lundberg | Brise Du Printempes | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Quattro - Osmium - Ramiro Z | 56,3 | 8 | 59,60 | 0 | 8,0 | 0 | 03:23 | 10,4 | 10,4 | 74,7 | ||
26 | Linda Eliasson | Cognac | |||||||||||
Holavedens Lantliga | Okänd - Okänd | 66,0 | 0 | 51,50 | 0 | 0,0 | 0 | 03:21 | 9,6 | 9,6 | 75,6 | ||
27 | Dali Lacina | Sacramento | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Amulet - gurioso | 73,5 | 0 | 57,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:03 | 2,4 | 2,4 | 75,9 | ||
28 | Nina Pettersson | Simpson | |||||||||||
Tranås Ridklubb | Nelson - Ismir | 74,3 | 4 | 54,30 | 0 | 4,0 | 0 | 02:44 | 0 | 0,0 | 78,3 | ||
29 | Sara Hakala | Prime Mikael | |||||||||||
Finland | Carpaccio - Baier | 63,8 | 0 | 59,40 | 0 | 0,0 | 0 | 03:35 | 15,2 | 15,2 | 79,0 | ||
30 | Anna Freskgård | Elwood | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Ehrenwort - Landadel | 43,5 | 0 | 63,00 | 0 | 0,0 | 20 | 03:36 | 15,6 | 35,6 | 79,1 | ||
31 | Ingela Lindersson | Lucy | |||||||||||
Vingåkers RF | Lacantus - Corleograf | 51,8 | 11 | 73,00 | 3 | 11,0 | 0 | 03:40 | 17,2 | 17,2 | 80,0 | ||
32 | Erik Andersson | L's Murcielago | |||||||||||
Östra Sörmlands L | Hamilton (SWB) - Anart | 48,8 | 0 | 59,50 | 0 | 0,0 | 20 | 03:56 | 23,6 | 43,6 | 92,4 | ||
33 | Ida Sigvardsson | Four Mile House Roxy | |||||||||||
Stjärnorps RK | Okänd - Okänd | 60,8 | 4 | 59,10 | 0 | 4,0 | 20 | 04:05 | 27,2 | 47,2 | 112,0 | ||
34 | Maria Bredberg | Valida W | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Calido I - Quito de Baussy | 40,5 | 0 | 53,20 | 0 | 0,0 | 40 | 04:24 | 34,8 | 74,8 | 115,3 | ||
35 | Lee Björkman | Alfonz | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | De la Gardie - Freimoor | 63,8 | 4 | 56,50 | 0 | 4,0 | 40 | 03:39 | 16,8 | 56,8 | 124,6 | ||
36 | Amelie Axen | Quantos (SWB) | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Spender S (SWB) - Quite Easy | 61,5 | 0 | 59,80 | 0 | 0,0 | 40 | 04:03 | 26,4 | 66,4 | 127,9 | ||
37 | Maria Freijd | Jolie | |||||||||||
GlanshammarsR | Bayron (SWB) - Herkules | 63,0 | 0 | 54,60 | 0 | 0,0 | 60 | 03:39 | 16,8 | 76,8 | 139,8 | ||
38 | Frida Gustafsson | Latin Lover xx | |||||||||||
Linköpings FK | Federico xx (USA) - Wild Prospect xx (USA) | 50,3 | 0 | 59,20 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
39 | Fredrika Garcia | honda | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Grey - Campetot | 54,0 | 0 | 57,30 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
40 | Cassandra Lind | Mischa | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Trombon - Beach Boy | 54,8 | 0 | 57,30 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
40 | Hanna Gryme | Tency | |||||||||||
Nyköpings RS | Triple - Narcos II | 54,8 | 4 | 57,20 | 0 | 4,0 | Ute. | ||||||
42 | Ebba Rosendal | Shakira | |||||||||||
Hofors RS | San Brasil - Godewind | 56,3 | 0 | 54,50 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
43 | Caroline Gustafsson | Maximus | |||||||||||
Väderstad Hästsportklubb | Minotauros - Fredriksbergs Esa | 67,5 | 0 | 51,20 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
44 | Rebecka Rönningberg | Lauri | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Laurentio - Avus | 43,5 | Utg. | ||||||||||
45 | Erika Lunden | Lemark | |||||||||||
Mantorpsryttarna | King Marco - Tamburin | 75,8 | |||||||||||
Mjölby Ridklubb | Qalle (SWB) - Cheval Sansibar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Mantorpsryttarna | Farmer - Zirkoon | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Mantorpsryttarna | Czad - Polonez ox | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Mantorpsryttarna | Zeppelin - Bordeaux | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
Stora Wäsby FRK | Pentagon - Ralmé Z | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
till toppen |
Klass 4 - Fälttävlan CNCP* Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: AnnKristin Karlsson | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Ebba Rosendal | Bugatti | |||||||||||
Hofors RS | Fredriksbergs Dizney | 45,8 | 0 | 65,00 | 0 | 0,0 | 0 | 04:39 | 1,6 | 1,6 | 47,4 | ||
2 | Julia Navrén | Eldstorm | |||||||||||
(2) | Okänd | 52,1 | 4 | 69,00 | 0 | 4,0 | 0 | 04:11 | 0 | 0,0 | 56,1 | ||
3 | Louise Hiort af Ornäs | Pellini | |||||||||||
Roslagens R&KK | Crown Prince ox - Pendock Pioneer | 50,5 | 8 | 71,60 | 0 | 8,0 | 0 | 04:37 | 0,8 | 0,8 | 59,3 | ||
4 | Elin Lundberg | Alfred | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd | 51,3 | 4 | 70,00 | 0 | 4,0 | 0 | 04:47 | 4,8 | 4,8 | 60,1 | ||
5 | Siri Forsberg | Romio | |||||||||||
Roslagens R&KK | Okänd | 59,2 | 4 | 73,00 | 0 | 4,0 | 0 | 04:36 | 0,4 | 0,4 | 63,6 | ||
6 | Emma Röden | Tingeling | |||||||||||
(3) | Pomisz - Prinsen | 62,4 | 0 | 74,00 | 0 | 0,0 | 0 | 04:47 | 4,8 | 4,8 | 67,2 | ||
7 | Elin Edvardson | Cob Flight | |||||||||||
(3) | Okänd - Okänd | 64,7 | 2 | 78,00 | 2 | 2,0 | 0 | 05:15 | 16 | 16,0 | 82,7 | ||
8 | Felicia Fröjd | Munsboro Teddy | |||||||||||
(10) | Okänd | 60,0 | 15 | 87,00 | 11 | 15,0 | 0 | 05:13 | 15,2 | 15,2 | 90,2 | ||
till toppen |
Klass 5 - Fälttävlan P90 Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
8 anmälda, 8 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Helena Eriksson | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Meja Hedrenius | Kings Dumbledore | |||||||||||
(12) | Okänd | 42,0 | 0 | 54,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:17 | 0 | 0,0 | 42,0 | ||
2 | Charlotte Cedermark | Lucy Rose | |||||||||||
Skaraborgs PS | Okänd | 47,3 | 0 | 51,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:24 | 2,8 | 2,8 | 50,1 | ||
3 | Clara Fredheim | Lakeview Decs Joy | |||||||||||
(13) | Ballinrubber Boy | 46,5 | 0 | 56,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:33 | 6,4 | 6,4 | 52,9 | ||
4 | Lina Karlsson | Doddi | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd | 57,0 | 0 | 54,30 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 0 | 0,0 | 57,0 | ||
5 | Malin Andersson | Zic Zac | |||||||||||
(8) | Mac Beth xx II A 7323 RP - Lucas | 62,3 | 0 | 50,30 | 0 | 0,0 | 0 | 03:09 | 0 | 0,0 | 62,3 | ||
6 | Jennifer Kokk | Jozef | |||||||||||
Stora Wäsby FRK | Brummerhoeves Boss - Dukes Forest Oberon | 66,0 | 0 | 47,80 | 0 | 0,0 | 0 | 03:26 | 3,6 | 3,6 | 69,6 | ||
7 | Maria Andersson | Kantjes Vigo | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Marits Mistique - Kantjes Korporaal | 51,0 | 4 | 57,00 | 0 | 4,0 | 20 | 03:19 | 0,8 | 20,8 | 75,8 | ||
8 | Lydia Laudon | Hagaby Primrose | |||||||||||
Boxholms RK | Fourwinds Flashjack - Derwen Tennessee Express | 55,5 | 0 | 55,90 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 6a - Fälttävlan P80 ryttare 14-18 år Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
23 anmälda, 23 startande, 6 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Helena Eriksson | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Ingrid Setterberg | Munsboro Maverick | |||||||||||
(7) | Okänd | 32,3 | 0 | 64,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:05 | 0 | 0,0 | 32,3 | ||
2 | Ellinor Manhed | Lidens Mr Li | |||||||||||
Särö RF | Janus - Clifden Wind | 41,3 | 0 | 62,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:13 | 1,6 | 1,6 | 42,9 | ||
3 | Martina OdhnerKällgård | Joy | |||||||||||
(6) | Rolökke Swallow - Horsemosens Charlie | 50,3 | 0 | 56,70 | 0 | 0,0 | 0 | 03:08 | 0 | 0,0 | 50,3 | ||
4 | Linn Thegström | Lady Electra | |||||||||||
(5) | Likstahöjdens Komet - Jolly Roger | 54,0 | 0 | 52,20 | 0 | 0,0 | 0 | 02:51 | 1,2 | 1,2 | 55,2 | ||
5 | Emma Lindström | Lucky Fellow | |||||||||||
Roslagens R&KK | Okänd | 57,0 | 0 | 45,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:57 | 0 | 0,0 | 57,0 | ||
6 | Elin Lundberg | Canian Gold | |||||||||||
Mantorpsryttarna | okänd - okänd | 56,3 | 0 | 55,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:49 | 2 | 2,0 | 58,3 | ||
7 | Rosanna Zimdahl | Knockroe Lightening | |||||||||||
Roslagens R&KK | Joucas | 58,5 | 0 | 58,30 | 0 | 0,0 | 0 | 02:54 | 0 | 0,0 | 58,5 | ||
8 | Julia Persson | Nora | |||||||||||
(1) | Faram - Persian Path´s xx | 59,3 | 0 | 59,50 | 0 | 0,0 | 0 | 02:57 | 0 | 0,0 | 59,3 | ||
9 | Sara Nilsson | Maid | |||||||||||
(1) | Golosny - Pinto | 60,0 | 0 | 57,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:04 | 0 | 0,0 | 60,0 | ||
10 | Isabella Göransson-Jokinen | Lischen 4 | |||||||||||
(11) | Okänd | 60,8 | 0 | 55,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 0,8 | 0,8 | 61,6 | ||
11 | Victoria Sundén | Jessy | |||||||||||
(2) | Okänd | 63,0 | 0 | 55,50 | 0 | 0,0 | 0 | 03:04 | 0 | 0,0 | 63,0 | ||
12 | Agnes Carlsson | Marks | |||||||||||
(14) | Malahit ox - Tukker | 56,3 | 4 | 60,00 | 0 | 4,0 | 0 | 03:21 | 4,8 | 4,8 | 65,1 | ||
13 | Johanna Setterberg | Mr Brown | |||||||||||
(7) | Okänd - Okänd | 65,3 | 0 | 58,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:01 | 0 | 0,0 | 65,3 | ||
14 | Johanna Wärn | Akasia | |||||||||||
Boxholms RK | Okänd | 61,5 | 4 | 56,00 | 0 | 4,0 | 0 | 02:59 | 0 | 0,0 | 65,5 | ||
15 | Louise Hiort af Ornäs | Nicole | |||||||||||
Roslagens R&KK | Nicolo - Kastellano | 66,8 | 0 | 57,80 | 0 | 0,0 | 0 | 03:03 | 0 | 0,0 | 66,8 | ||
16 | Jennie Purvins | Hectica | |||||||||||
Skogslottens RF | Rooar RC - Hummelbro Daf RC | 57,8 | 0 | 58,60 | 0 | 0,0 | 0 | 03:32 | 9,2 | 9,2 | 67,0 | ||
17 | Lina Grundström | Molly | |||||||||||
(4) | Okänd | 71,3 | 0 | 49,60 | 0 | 0,0 | 0 | 03:00 | 0 | 0,0 | 71,3 | ||
18 | Amanda Sandberg | Casper | |||||||||||
(5) | Cannon RC - Kaliber | 72,8 | 0 | 63,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:55 | 0 | 0,0 | 72,8 | ||
19 | Ida Johansson | Axner | |||||||||||
(4) | Okänd | 67,5 | 0 | 55,50 | 0 | 0,0 | 0 | 03:38 | 11,6 | 11,6 | 79,1 | ||
20 | Elin Hellström | Black Jack | |||||||||||
Skogslottens RF | Power Boy RP 112 | 57,0 | 4 | 54,30 | 0 | 4,0 | 20 | 03:04 | 0 | 20,0 | 81,0 | ||
21 | Moa Buchborn | Wilma | |||||||||||
Bergsviks RSF | Okänd | 69,0 | 8 | 59,90 | 0 | 8,0 | 20 | 03:01 | 0 | 20,0 | 97,0 | ||
22 | Rebecka OdhnerKällgård | Tornado | |||||||||||
(6) | Okänd | 48,0 | 0 | 53,20 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
23 | Matilda Mårdh | Joy | |||||||||||
(11) | Bostorps Bravad - Mr Charm | 51,0 | 0 | 53,30 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 6b - Fälttävlan P80 ryttare upp till 13 år Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
2 anmälda, 2 startande | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Helena Eriksson | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Isabella Lidbrandt | Calabash | |||||||||||
(14) | okänd - Grey Gloves Duke | 48,8 | 0 | 56,00 | 0 | 0,0 | 0 | 02:46 | 3,2 | 3,2 | 52,0 | ||
2 | Sarah Sandberg | Asterix II | |||||||||||
Skästa RC | Cristalls Jolly Jumper - Down of Spring | 57,0 | 0 | 54,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:01 | 0 | 0,0 | 57,0 | ||
till toppen |
Klass 7a - Fälttävlan P70 ryttare 14 - 18 år Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
21 anmälda, 20 startande, 5 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Marie Denitton | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Isabella Öster | Fire Flory | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd | 54,0 | 0 | 49,70 | 0 | 0,0 | 0 | 03:29 | 0 | 0,0 | 54,0 | ||
2 | Ronja Johansson | Bagheera II | |||||||||||
(8) | Linksbury Royalist - Wärnanäs Peng | 60,0 | 0 | 56,80 | 0 | 0,0 | 0 | 03:21 | 0 | 0,0 | 60,0 | ||
3 | Rebecka Berggren | Dutchess | |||||||||||
(12) | Power Boy | 56,3 | 0 | 52,00 | 0 | 0,0 | 0 | 03:04 | 4 | 4,0 | 60,3 | ||
4 | Jenny Nyberg | Maurits van de Beekhoeve | |||||||||||
Örebro FK | Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed | 61,5 | 0 | 58,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:10 | 1,6 | 1,6 | 63,1 | ||
5 | Ylva Lindahl | Amielle | |||||||||||
Vikbolandets RF | Finney Master - Öxenholm Moskito | 63,0 | 0 | 59,40 | 0 | 0,0 | 0 | 03:30 | 0,4 | 0,4 | 63,4 | ||
6 | Elisabeth Spaak | Black Pearl | |||||||||||
Mantorpsryttarna | okänd - okänd | 58,5 | 0 | 52,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:51 | 8,8 | 8,8 | 67,3 | ||
7 | Sara Hansson | Olivero III | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Opal B 70 - Gaibon ben Mors ox | 64,5 | 0 | 59,20 | 0 | 0,0 | 0 | 03:05 | 3,6 | 3,6 | 68,1 | ||
8 | Elin Andersson | Batman | |||||||||||
Boxholms RK | 60,8 | 0 | 57,50 | 0 | 0,0 | 0 | 03:48 | 7,6 | 7,6 | 68,4 | |||
9 | Isabella Göransson-Jokinen | Nonni | |||||||||||
Österåkers SR | Poramse - Anix | 70,5 | 0 | 54,80 | 0 | 0,0 | 0 | 03:13 | 0,4 | 0,4 | 70,9 | ||
10 | Anna Leclercq | Sidonia | |||||||||||
Skogslottens RF | Okänd | 71,3 | 0 | 53,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:22 | 0 | 0,0 | 71,3 | ||
11 | Beatrice Larsson | Peach Light | |||||||||||
Folkungabygden | Dart Light RNF 113 - Maranon RNF 40 | 75,0 | 0 | 53,20 | 0 | 0,0 | 0 | 03:17 | 0 | 0,0 | 75,0 | ||
12 | Jennifer Widèn | Trixi | |||||||||||
Holavedens Lantliga | 78,0 | 0 | 52,90 | 0 | 0,0 | 0 | 03:42 | 5,2 | 5,2 | 83,2 | |||
13 | Katja Ahlström | Shirad | |||||||||||
Boxholms RK | Sergi van Vreeburch - Baccarat ox | 59,3 | 0 | 67,50 | 0 | 0,0 | 20 | 04:12 | 17,2 | 37,2 | 96,5 | ||
14 | Filippa Käll | Mysan | |||||||||||
(9) | 78,8 | 0 | 66,00 | 0 | 0,0 | 20 | 04:36 | 26,8 | 46,8 | 125,6 | |||
15 | Magdalena Nyberg | Trivet | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd - okänd | 76,5 | 0 | 64,40 | 0 | 0,0 | 40 | 04:02 | 13,2 | 53,2 | 129,7 | ||
16 | Emily Klemedsson | Geisha | |||||||||||
Skogslottens RF | Okänd | 75,0 | 6 | 71,80 | 2 | 6,0 | 40 | 04:28 | 23,6 | 63,6 | 144,6 | ||
17 | Mathilda Ohlsson | Madonna | |||||||||||
Skogslottens RF | Okänd - Okänd | 59,3 | 0 | 55,00 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
18 | Beatrice Larsson | Paulo | |||||||||||
Folkungabygden | Dart Light - Hillfield Blue Peter | 66,0 | 0 | 55,70 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
19 | Felicia Dolk Fröjd | Ekens Amazing Grace | |||||||||||
Skaraborgs PS | Bovey Combe Banner - Hilton xx | 71,3 | 0 | 53,50 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
20 | Sara Hansson | Wianne van de Heimeriete | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Aldon - El Rambo | 73,5 | 0 | 58,00 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
Mantorpsryttarna | Marits Mistique - Rusty | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||||
till toppen |
Klass 7b - Fälttävlan P70 ryttare upp till 13 år Kategori 1 Preliminär | |||||||||||||
7 anmälda, 7 startande, 2 placerade | |||||||||||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | |||||||||||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | |||||||||||||
Ground jury | |||||||||||||
Domare C: Marie Denitton | |||||||||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | |||||||||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | |||||||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Dressyr | Hoppning | Uthållighetsprovet | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | Fel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Hinderfel | Tid | Tidsfel | Straffp. | Straffp. | ||
1 | Emma Björtoft | Zamarit | |||||||||||
(10) | Zaron - Pontus | 50,3 | 0 | 58,20 | 0 | 0,0 | 0 | 03:22 | 0 | 0,0 | 50,3 | ||
2 | Emelie Fridh | Coqette | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Ballestero - Rodlease dancing gold rnf | 66,0 | 0 | 59,10 | 0 | 0,0 | 0 | 03:55 | 10,4 | 10,4 | 76,4 | ||
3 | Amilia Johansson | Jacob | |||||||||||
Mantorpsryttarna | Okänd | 77,3 | 0 | 47,20 | 0 | 0,0 | 0 | 03:11 | 1,2 | 1,2 | 78,5 | ||
4 | Isa Hedell | Sweet Marie | |||||||||||
(1) | 72,8 | 17 | 82,10 | 13 | 17,0 | 2 | 03:06 | 3,2 | 5,2 | 95,0 | |||
5 | Emilia Wallin | Flessenbos Johny | |||||||||||
(9) | Berkhof's Business - Aladin | 69,8 | 4 | 58,70 | 0 | 4,0 | 20 | 03:52 | 9,2 | 29,2 | 103,0 | ||
6 | Felicia Segui | Stendyssens Sheepi | |||||||||||
(13) | Trefacs Orange Pip - Orvington Remas | 47,3 | 0 | 55,10 | 0 | 0,0 | 40 | 04:17 | 19,2 | 59,2 | 106,5 | ||
7 | Wilma Klemedsson | Daim | |||||||||||
Skogslottens RF | Okänd | 72,0 | 0 | 55,90 | 0 | 0,0 | Ute. | ||||||
till toppen |
Klass 12 - Fälttävlan Kompislag Ridhäst-Ponny Lag Kategori 1 | ||||
1 anmälda, 1 startande | ||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | ||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | ||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | ||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | ||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Totalt |
---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | ||
8 | Julia Persson | Nora | ||
(1) | Faram - Persian Path´s xx | 59,3 | ||
till toppen |
Klass 12 - Fälttävlan Kompislag Ridhäst-Ponny Lag | ||||
1 anmälda, 1 startande | ||||
Överdomare: Pernilla Bjuhr | ||||
Tävlingsledare: Mariette Norling | ||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | ||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | ||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | Totalt |
---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | Straffp. | ||
1 | Amelie Axen | Udora | ||
(1) | Londontimes - Grand Cru | 36,0 | ||
till toppen |
Klass 12 - Fälttävlan Kompislag Ridhäst-Ponny Lag | ||||||
1 startande lag | ||||||
Banbyggare: LiseLotte Fasth | ||||||
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad | ||||||
Plats | Uppfödare | Lagnr | Totalt | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Lagledare | ||||||
Ryttare | Häst | Straffp. | ||||
1 | Lag 1 | 95,3 | ||||
Amelie Axen | Udora | 36,0 | ||||
Julia Persson | Nora | 59,3 | ||||
till toppen |
Equipe - Datasystem för ridsport |